ONLINE 

Hogyan zajlik az online gyakorlás? 

| ILLESZKEDÉS | KERETEK | VIDEÓHÍVÁS | BIZTONSÁG | MEGJELENÉS |


Az internetes pszichológiai munka a járványügyi helyzet előtt is egyre elterjedtebb volt, már az ezredforduló óta. Hatékonyságát azóta kutatásokkal, tudományosan alátámasztották, például Barak és munkatársai (2008). Azonban mindenkinek saját munkamódjához, lehetőségeihez és személyes működéséhez igazodva, illeszkedően érdemes döntenie az online és offline settingek közül. Ez a bejegyzés éppen ezt a választást hivatott segíteni. 

Általánosságban elmondható, hogy az online segítő munka egyik előnye, hogy elérhetővé teszi az adott szolgáltatást azok számára is, akiknek lakóhelyén kevés vagy egyáltalán nincs lehetőség rá. A fizikai távolságok áthidalhatók, utazás nélkül. Alternatívát nyújtanak azok számára, akik ritkán hagyják el otthonukat. Előnyös lehet továbbá azok számára is, akik a felgyorsult napi ritmusban nagyon elfoglaltak vagy amúgy is komfortosan mozognak az online világban. 


Hogyan történik velem az online gyakorlás? 

A kapcsolatfelvétel, az első interjú és első gyakorlat során minden esetben fokozatosan, egyénileg, a lehető legtöbb tényezőt átbeszéljük, kereteket letisztázzuk. Például mi történik, ha megszakad a kapcsolat vagy melyik fél kezdeményezi a hívást. Ezek hozzátartoznak, természetes részei közös együttműködésünknek. Amit a következőkben írni fogok egy általános ajánlás, amit ahol lehet, személyre szabunk.


Az első interjú és a gyakorlások videóhívásban, kép és hang közvetítésre alkalmas csatornán keresztül történik. Ehhez mindenképpen szükség van megbízható eszközre (pl.: laptop, tablet) és internetkapcsolatra. Olyan platformokat javaslok, mint a Skype, aminek hagyománya van a szakirodalomban (Inglis & Cathcart, 2018) vagy a Google Meet, mely egyszerűen kezelhető, biztonsági vezérlői beépítettek, a megbeszélés linkjéhez kizárólag meghívottak csatlakozhatnak.


Az online munka egyik leghangsúlyosabb sajátossága, hogy a zárt pszichológiai tér kialakításában mindketten részt veszünk. Ez azt jelenti, hogy én egy ajtóra csukott szobából, nyugodt környezetből vezetem a gyakorlást, ahol kizárólag egyedül én tartózkodom. Családtagjaimat informálom, hogy mikor dolgozom, így nem zavarnak meg. Továbbá fülhallgatót viselek, és törekszem érzékenyebb mikrofont alkalmazni, ami tovább csökkenti a hangok kiszűrődésének lehetőségét. Mindenképpen javasolni fogom, hogy hasonló, biztonságos és nyugodt körülmények kialakítására törekedjen a gyakorlás idejére, hogy mindent megoszthasson velem, amit szeretne. Ez kinek egyszerűbb, kinek összetettebb, fontos a lehetőségekhez mért legjobb opció kialakítása, legyen az egy dolgozó szoba, egy ebédlő, egy hálószoba vagy akár egy parkoló autó.


Szeretném ezúton kiemelni, hogy bizonyos normák ugyanúgy jelen vannak az online, mint az offline találkozás során. Úgy jelenjünk meg az online térben, ahogyan azt személyesen is tennénk. Ügyeljünk az időpontra, viseljünk megfelelő öltözetet.


Remélem, hogy ez a bejegyzés hozzájárult ahhoz, hogy pontosabb képet lásson, hogyan is történik az online munka. Bíztatom arra, hogy tegye fel felmerülő kérdéseit, ossza meg velem gondolatait! Elérhetőségeim a Kapcsolat gombra kattintva vagy menüben találhatóak. 


Felhasznált irodalom:

Barak, A., Hen, L., Boniel-Nissim, M., & Shapira, N. A. (2008). A comprehensive review and a meta-analysis of the effectiveness of internet-based psychotherapeutic interventions. Journal of Technology in Human services, 26(2-4), 109-160.

Inglis, B., & Cathcart, K. (2018). Online Counselling Support in Australian and New Zealand Universities. JANZSSA-Journal of the Australian and New Zealand Student Services Association, 26(2), 4735.

Lajkó Nóra
Minden jog fenntartva 2020
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el